İspanyolca Daha Çok Hangi Ülkelerde Öğrenilmektedir?


İspanyolca Daha Çok Hangi Ülkelerde Öğrenilmektedir?

Günümüzde İspanyolca’nın çok popüler bir dil olması artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Cervantes Enstitüsü tarafından yıllık olarak yayınlanan El español, una lengua viva raporunun son sayısına göre dünya üzerinde bu dili öğrenen insanların sayısı 21 milyona ulaşmıştır. Bu sayı, 106 ülkede İspanyolca eğitimi alan kişi sayısı baz alınarak ortaya çıkartılmıştır.

İlk sırada A.B.D., Brezilya ve Fransa var.

Toplamda 7,82 milyon İspanyolca öğrenen kişi sayısı ile A.B.D. lider konumda yer almaktadır. Bu arada İspanyolca’nın İngilizce’den sonra A.B.D.’de konuşulan en yaygın dil olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Hatta A.B.D., Meksika’nın ardında en çok İspanyolca konuşan nüfusa sahip olan ülke olarak da karşımıza çıkmaktadır. Konumuz ile ilgili olarak, A.B.D.’de orta öğretim ve üniversite öğrencilerinin %53’ünün İspanyolca öğrenmekte olduğunu söylemeliyiz.

Sıralama açısından bakarsak A.B.D.’nin ardından 6,12 milyon öğrenci ile Brezilya ve yaklaşık 2,6 milyon öğrenci ile Fransa gelmektedir. Brezilya hükümetinin öngörülerine göre önümüzdeki 10 yıl içinde 30 milyon Brezilya’lı İspanyolca’yı 2. yabancı dil olarak konuşuyor olacak.

İspanyolca öğrenimi Avrupa’da hızla yaygınlaşmaktadır.

Cervantes Enstitüsü’nün raporuna göre sıralamanın 3. ve 4. ülkeleri 682.152 öğrenci ile İtalya, 554.423 öğrenci ile Almanya‘dır. Bu ülkeleri, Afrika ülkeleri Benin (412.515) ve Fildişi Sahili (341.073) takip etmektedir.

Bu ülkeleri ise şaşırtıcı bir şekilde İsveç takip etmektedir. Bu ülkede orta öğretim seviyesindeki öğrencilerin %42,3’ü 2. yabancı dil olarak İspanyolca öğrenmektedir. İsveç’te İspanyolca öğrenen kişi sayısı 216.633’tür.

İspanyolca, Avrupa Birliği genelinde de en çok öğrenilen 4. dil olarak sıralanmaktadır. Birlik genelindeki öğrencilerin %12,2’si bu dili öğrenmeye devam etmektedir. Bu oranın 2005 yılında %7 seviyelerinde olduğunu belirtmemizde fayda var.

Cervantes Enstitüsü’nün raporuna tekrar baktığımızda, dünyada İspanyolca öğrenimin en yüksek olduğu ilk 10 ülkeye Senegal (205.000) ve Gabon (167.410)‘u ekleyebiliriz. İspanyolca 130.000 yabancı öğrenci ile listenin 10. sırasında yer almaktadır.

Söz konusu raporda İspanyolca’nın Facebook ve Twitter’da en çok kullanılan 2., internet genelinde ise 3. dil olduğu bilgileri de bulunmaktadır.